Noutăți|

O nouă investiție de 4 milioane de euro pentru educație și cultură!

Astăzi, miercuri 25 ianuarie 2023, am mai făcut un pas în dezvoltarea urbanistică a orașului nostru. Am semnat contractul pentru realizarea celei mai mari investiții de care va beneficia localitatea nostră respectiv construcția unei noi Case de Cultură și modernizarea Corpului B al Liceului Tehnologic Iorgu Vârnav Liteanu. Valoarea cumulată a acestei investiții este de 20.407.120 lei și este parte componentă a proiectului ”Măsuri integrate de regenerare a spațiilor publice urbane și de îmbunătățire a serviciilor educaționale și cultural-recreative din orașul Liteni”cu finanțare din fonduri europene Programul Operațional Regional –axa prioritară 13, proiect ce mai conține modernizarea a 8 Km de drumuri și amenajarea a două parcuri.

Noua Casă de Cultură va avea o arhitectură deosebită, cu intrări de pe strada Viei, nr.1, și se va integra armonios cu proiectele aflate în derulare Corp C nou de școală și Sală Sporturilor dar și cu cele existente reabilitate deja: Sală de sport și Grădinița cu Program Normal.

Durata de realizare a proiectului este de 12 luni!

Planul de încadrare în zonă și câteva randări ale viitoarei investiții le puteți vedea mai jos.

TOMIȚĂ ONISIIprimarul orașului Liteni

Comments are closed.

Close Search Window