Anunțuri|

Agenția pentru Dezvoltare Regională Nord-Est, în calitate de Beneficiar – Lider de parteneriat, a derulat, în perioada 18.04.2019—29.12.2023, contractul de finanţare pentru proiectul „„Sprijin la nivelul regiunii Nord-Est pentru pregătirea de proiecte finanțate din perioada de programare 2021-2027 pe domeniile mobilitate urbană, regenerare urbană, centre de agrement/baze turistice( tabere școlare), infrastructura si servicii publice de turism, inclusiv obiectivele de patrimoniu cu potențial turistic și infrastructură rutieră de interes județean, inclusiv variante ocolitoare și / sau drumuri de legătură” „,Cod SMIS 2014+ 145313, în cadrul Programului Operațional Asistență Tehnică (POAT) 2014–2020, gestionat de Ministerul  Investițiilor și Proiectelor Europene.

Obiectivul general al proiectului a vizat pregătirea de proiecte mature pentru perioada de programare 2021-2027 la nivelul Regiunii Nord-Est pe domeniile: mobilitate urbană, regenerare urbană, infrastructura și servicii publice de turism, inclusiv obiectivele de patrimoniu cu potențial turistic, infrastructură rutieră de interes județean, inclusiv variante ocolitoare și / sau drumuri de legătură.

Prin intermediul acestui proiect, unitățile administrativ-teritoriale selectate din Regiunea Nord-Est au beneficiat de finanțare nerambursabilă pentru elaborarea documentațiilor tehnico-economice în vederea pregătirii a 11 proiecte, urmând ca în momentul lansării apelurilor aferente perioadei de programare 2021-2027, beneficiarii să aibă documentațiile pregătite, astfel încât să obțină finanțare pentru implementarea proiectelor de infrastructură cât mai curând.

Partener în proiect și investițiile pentru care au fost pregătite documentații tehnico-economice este:

• Orașul Liteni pentru Regenerarea urbană a orașului Liteni prin investiții de reabilitare clădiri de interes public și de recuperare a capitalului teritorial degradat și abandonat.

Perioada de implementare a proiectului este de la data 18.04.2019 până la 29.12.2023.

Valoarea totală conform contractului de finanțare este de 27.412.198,66 lei, din care valoarea finanțării nerambursabile din FEDR reprezintă 21.572.516,80 lei.

Informații suplimentare se pot obține la sediul ADR Nord-Est, Str. Lt. Drăghescu nr. 9, Piatra Neamţ, tel.: 0233.218.071, fax: 0233.218.072, email: adrnordest@adrnordest.ro, website: www.adrnordest.ro.

Vezi Comunicat de presa 21.02.2024